• Niezależne opinie
  • Aktualne informacje i wskazówki
  • Przez handlowców dla handlowców

Brokerzy CFD 2017: O czym warto pamiętać podczas wyboru platformy handlowej?

Każdy może handlować CFD nawet z tak małym depozytem jak 500 USD. Jednak, aby osiągnąć zdrowe i bezpieczne zarządzanie, depozyt w wysokości trzech do czterech tysięcy byłby idealny. CFD (Contracts for difference, czyli po polsku Kontrakt różnicy kursowej) są teraz najczęściej handlowanymi instrumentami finansowymi – i to w najkrótszym czasie!

CFD to nic więcej jak po prostu zakład/obstawianie na cenę danego towaru, jak np. surowce, waluty pod koniec określonego czasu. Zazwyczaj jest to kontrakt pomiędzy brokerem i indywiduum, korzystając z wygodnej platformy online, gdzie można też handlować innymi instrumentami poza CFD.

CFD to nic więcej jak zgoda na zapłatę różnicy wartości instrumentu bazowego, po wygaśnięciu kontraktu. Instrumentem może być towar pewnej firmy, wymiana walut zagranicznych, indeks rynkowy i wiele innych. Podstawowe nigdy nie są własnością kupującego lub sprzedającego. Zarobek (lub strata) to różnica w cenie od czasu kiedy kontrakt został otwarty do czasu jego zamknięcia. Nie ma ograniczeń jak długo należy posiadać kontrakt. Może zostać on sprzedany kiedy tylko kupiec zachce. Broker oferuje dużo dźwigni finansowych, czasami nawet do 1:100 i więcej. Zwiększa to szanse na potencjalny zarobek (lub stratę) kiedy posiadamy bardzo mały budżet.

BrokerKonto odMa­ks. dźwi­gniaDemoRegulacjaJęzykPlatformaMi­n. wiel­kość pozycjiOdwiedź stronę
gk_logo$0400:1 tabe_thik02 tabe_thik02 flagMT4, WebT.0,1 lota

Załóż konto

GKFX opinie i recenzja

xm_logo$25100:1 tabe_thik02 tabe_thik02 flagMT4, WebT.0,0001 lota

Załóż konto

XM Markets opinie i recenzja

easy_logo$25100:1 tabe_thik02 tabe_thik02 flagMT4, WebT.0,­05 lota

Załóż konto

EasyForex opinie i recenzja

admial_logo$10500:1 tabe_thik02 tabe_thik02 flagMT4, WebT.0,1 lota

Załóż konto

Admiral opinie i recenzja

Na czym polega handel CFD

Jeśli lot jest handlowany w cenie 25.36 USD i hadlarz wykupi sto takich lotów w aktualnej cenie, cała transakcja będzie go wynosiła 2,526 USD. Jeśli broker pozwoli handlarzowi na margines 50% (również nazywany dźwignią finansową), handlarz będzie musiał wyłożyć połowę całej wartości transakcji. Jeśli handlarz zajmuje się CFD, wymagany margines to tylko 5%. Dlatego, ten handel wymagałby tylko 126.30 USD.

Większość brokerów CFD zarabia dzięki tzw. spread. Jest to mała różnica w cenie kupna i sprzedaży CFD. Kiedy handlarz wchodzi w handel CFD, konto online natychmiast pokaże stratę równą rozmiarowi spread. Dlatego, kiedy broker policzy spread 10 centów, handel natychmiast pokaże stratę równą 10 centom kiedy handel zostanie otwarty. Udział musi zostać doceniony dzięki 10 centom i każda docena po tym jest czystym zarobkiem.

Tak długo jak handlarz ma towar i cena cały czas wzrasta i osiąga cenę 27.76 USD, the 100 lotów może zostać sprzedane z zarobkiem 50 USD w ciągu kilku dni, jeśli nie godzin- i to wszystko za cenę małego depozytu 126.30 USD zamiast 2526 USD!

Fakt, że brokerzy CFD oferują dużo dźwigni finansowych, pozwalając handlarzom na handel wielkimi ilościami lotów korzystając przy tym z dość małych sum pieniędzy, sprawia, że biznesy zajmujące się CFD cieszą się popularnością.

Więc, jakie są plusy handlem CFD?

Higher Leverage Lower outlay

Wyższe dźwignie finansowe Mniejsze wydatki

Jednym z plusów handlu CFD są wyższe dźwignie. Jednak, to może być szkodliwe dla handlarza jeśli handel pójdzie nie po jego myśli.

W odróżnieniu od tradycyjnego handlu, brokerzy CFD zapewniają swoim klientom wyższe dźwignie finansowe. Dwa procenty to standardowy margines wymagany dla handlu CFD. W zależności od rodzaju instrumentów CFD, wymagany margines dla handlu może wynosić nawet do 20 procent. Wyższe wymagane marginesy oznaczają, że handlarz musi skorzystać z większego kapitału i jego potencjalne korzyści wzrastają – wzrasta również ryzyko potencjalnych strat.

Globalny zasięg

Brokerzy CFD oferują dostęp do wszystkich głównych rynków światowych i nie ma znaczenia w jakim kraju znajduje się handlarz. Korzystając z platformy handlowej online brokera, handlarz może otworzyć i zamknąć handel, jeśli rynek zajmujący się danym handlem jest wtedy otwarty. Wpłacanie depozytu i wypłacanie pieniędzy jest równie proste jak handlowanie. Depozytu możemy dokonać korzystając z kart kredytowych lub debetowych, jak i również dzięki przelewom bankowym. Wypłat dokonujemy w ten sam sposób.

Zarabianie pieniędzy kiedy rynki idą do góry lub w dół

Kiedy handlarz zakupuje kontrakt, mówi się, że handlarz “idzie na długą”. To oznacza, że handlarz ma nadzieję zarobienia pieniędzy, dzięki sprzedaży udziałów jeśli cena udziału wzrasta. Z drugiej strony, jeśli handlarz oczekuje, że cena instrumentu bazowego CFD spadnie, ona lub on może zdecydować się na otwarcie handlu sprzedając CFD – nawet jeśli nie posiadają oni danego CFD! To nazywane jest „iść na krótką”.

Powiedzmy, że handlarz oczekuje, że cena udziału spadnie o 10 procent, a aktualnie dany udział jest handlowany w cenie 100 USD. Handlarz natychmiast wystawi udział na sprzedaż na rynku i sprzeda udział za 100 USD. Cena udziału spadnie o przewidziane 10% i handlarz wykupi udział z powrotem za 90 USD i zarobi na tym 10 USD.

Niektóre rynki mają zasady, jakie wymagają od handlarzy, aby pożyczyli oni instrument zanim pójdą na krótką. Jednak, z handlem CFD, rzadko się to zdarza.

Wybór brokera CFD

Istnieją brokerzy w miejscach, o których nikt nigdy nie słyszał. Wszyscy mają strony internetowe, ale nie trzymają się tego co jest tam napisane. Sprawdź czy mają numer rejestracyjny regulatora i sprawdź ten numer z danym regulatorem. Poznasz wtedy wszystkie zażalenia złożone przeciwko danemu brokerowi i dowiesz się również o wszystkich karach jakie zostały nałożone. Wybór brokera CFD nie może zostać dokonany w krótkim czasie. Musimy być bardzo ostrożni i się nie spieszyć. Nie polegaj za bardzo na ocenach, ponieważ pisarze internetowi, jak np. pisarze opisu produktów mogą zostać wykupieni i napisać wyolbrzymiające oceny. Więc, jak odsiać dobrych od złych i wybrać najlepszego? Oświecimy was trochę na dany temat i odpowiemy na to pytanie. Więc, jak odsiać dobrych od złych i wybrać najlepszego brokera?

Czy broker jest regulowany?

Na samym początku, podczas wyboru brokera CFD, musisz ustalić czy broker jest regulowany. Regulowany broker wyświetli swój numer rejestracyjny na stronie internetowej.
Różne kraje mają regulatorów, którzy uważnie śledzą wszystkie instrumenty finansowe brokerów. Broker musi wpłacać depozyt w wysokości milionów dolarów do regulatora, który upewnia się, że broker robi swój biznes trzymając się praw i regulacji. Bardzo łatwo jest oszukać początkujących handlarzy, korzystając z języka prawnego i terminologii. Jednak, regulatorzy tacy jak Financial Conduct Authority w UK i FSA w Stanach Zjednoczonych upewniają się, że broker trzyma się ustalonych przez nich zasad. Zapewnia to bezpieczeństwo dla pieniędzy handlarza, sprawiając, że pole handlu jest bezpieczne.

Dealing Desk or No Dealing Desk

Jeśli broker nad którym się zastanawiasz korzysta z dealing desk (czyli pośrednika), istnieje każda możliwość, że broker manipuluje cenami CFD. Broker, który nie korzysta z No Dealing Desk (NDD) pozwala swoim handlarzom na bezpośredni handel w sieci. Pozwala to handlarzom na bezpośredni wgląd do aktualnych cen i na handel w cenach takich samych dla wszystkich.
Bezpośredni proces (Straight through process- STP) lub ECN (Electronic Currency Network, co można przetłumaczyć na Elektroniczna Sieć Walut) to inna gwarancja, że broker nie steruje handlami. Jednym sposobem na sprawdzenie czy broker korzysta z dealing desk, czyli pośrednika to zauważenie czy broker nalicza prowizje. Brokerzy naliczający tylko prowizje to ECN lub STP i nie są warci naszego zaufania.

Jak Broker CFD zarządza twoimi funduszami?

Sprawdź czy broker CFD trzyma twoje pieniądze w jednej wielkiej grupie czy pieniądze każdego klienta są posegregowane. Jeśli broker trzyma je w jednej wielkiej grupie, to istnieje możliwość, że zajmuje się on innym biznesem i korzysta z danych funduszy na korzyść swojego biznesu. W takim scenariuszu, będą problemy jak na przykład opóźnienia z wypłatami.

Jak długo broker istnieje na rynku?

Ważne jest, abyś wiedział, że masz sprawę z ekspertami w danej dziedzinie. Nie chcesz dać swoich pieniędzy komuś, kto jest początkującym. Sprawdź jak długo dany broker operuje, ich klientów, i ogólny rekord operowania.

Państwowi nadzorcy mają ustawiony system, gdzie handlarze za małą cenę mogą uzyskać podsumowanie brokera. Nadzorcy trzymają zapisy nałożonych kar, skarg, i spraw związanych z danym brokerem. Takie informacje mogą zostać wykorzystane przez handlarzy w celu podjęcia edukowanej decyzji.

W dodatku, istnieją specjalne strony, na których możemy znaleźć szczere oceny wszystkich brokerów. Brokerzy mają swoich przedstawicieli na stronach internetowych, którzy chętnie odpowiedzą na twoje pytania. Spędzenie trochę czasu na tych stronach da ci dobry wgląd do zbadania poszczególnych brokerów.

Wniosek

Podczas, gdy każdy może otworzyć konto handlowe bez znaczenia gdzie się znajduje, co chodzi o wybór odpowiedzialnego brokera CFD trzeba być ostrożnym. CFD może doprowadzić brokera do straty wszystkich lub więcej depozytów. Niektórzy brokerzy oferują menadżerów kont a inni handlowe sygnały. Handlarze mogą się subskrybować do tych sygnałów handlowych za cenę i kupić lub sprzedać według podanej przez nie sugestii.

Z drugiej strony, handlarz może oddać swoje konto w ręce menadżera konta, kto będzie korzystał z konta przez specjalne oprogramowanie, gdzie zajmuje się on również innymi kontami w tym samym czasie. System automatycznie odejmuje prowizję menadżera i zostawia resztę dla handlarza do wypłacenia lub handlu, w zależności od woli handlarza.

Z szczerym brokerem, odpowiednim rozporządzaniem ryzyka i dobrą strategią handlową, każdy może zarobić na handlu CFD. Tak czy inaczej, nikt nie powinien marzyć o podwojeniu swojej sumy w zaledwie kilka dni lub o szybkim wzbogaceniu – jest to strategia na tragedię.

Podsumowanie
Autor
Cibor Dudek
Data
Temat
Brokerzy CFD
Rating
4